Dom
i mieszkanie

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie mienia znajdującego się na terenie RP (dom, mieszkanie, dom letniskowy, dom w budowie, itp.) może składać się z następujących elementów:

 1. Mury od ognia i innych zdarzeń losowych dla właścicieli nieruchomości,
  1. Elementy stałe od ognia i innych zdarzeń losowych,
  2. Elementy ruchome od ognia i innych zdarzeń losowych,
  3. Szyby i inne elementy szklane,
  4. Koszty poszukiwania szkody,
  5. Wandalizm i graffiti,
  6. Przepięcia,
  7. Dzikie zwierzęta,
  8. Drony, quady, hulajnogi elektryczne,
  9. Anteny satelitarne, panele fotowoltaiczne,
  10. Budynki gospodarcze, garaże, ogrodzenie, bramy wjazdowe, itp.,
  11. Zabudowa ogrodu,
  12. Nagrobki, itd.
 2. Domy w budowie i domki letniskowe,
 3. Mienie od kradzieży, w tym laptopy i telefony komórkowe,
 4. OC w życiu prywatnym,
 5. NNW dla Klienta i domowników,
 6. Ochrona prawna,
 7. Assistance dla domu,
 8. Ubezpieczenie rowerów wraz z OC rowerzysty,
 9. I wiele innych możliwości ubezpieczenia.

Najemca nieruchomości, który nie jest właścicielem, nie musi ubezpieczać pozycji nr 1.

Ubezpieczenia dodatkowe niestandardowe

Należy pamiętać, że ze standardowego ubezpieczenia mogą być lub są wyłączone (w zależności od Towarzystwa):

 • przedmioty do prowadzenia działalności gospodarczej,
 • antyki i inne przedmioty wartościowe,
 • OC czyli odpowiedzialność za wynajmowane mieszkanie lub wynajmowanie mieszkania,
 • sprzęt do nurkowania lub wartościowy sprzęt fotograficzny,
 • biżuteria, waluty itp.
 • OC za szkody wyrządzone przez psy rasy agresywnej,
 • OC za posiadanie rekreacyjne koni,
 • ubezpieczenie telefonu komórkowego lub przenośnego sprzętu komputerowego.

Jeśli posiadasz jakiekolwiek niestandardowe mienie, zgłoś Agentowi, żeby był w stanie dobrze Cię ubezpieczyć. Każde Towarzystwo zawarło w tzw. OWU czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, jakie ryzyka chroni, a w jakich sytuacjach odmówi wypłaty odszkodowania. Ubezpieczenie zawsze można zawrzeć w dwojaki sposób, na tzw. ryzykach nazwanych, czyli Towarzystwo wypłaci odszkodowanie za nazwane w OWU ryzyka, lub w opcji All Risk. Przy ubezpieczeniu domu ważne jest, aby pamiętać o wykonywaniu obowiązkowych przeglądów instalacji zgodnie z przepisami.

Ceny

Ceny ubezpieczenia mieszkań zaczynają się od 100,00 zł, domów od 250,00 zł/rok. Cena to składowa tego, co chcemy ubezpieczyć, jakie podamy sumy ubezpieczenia, czy wolimy pełne zabezpieczenie All Risk czy może uboższy wariant. Analiza ubezpieczenia pod względem kryterium ceny jest szkodliwa dla Klienta. Oczywiście zawsze możemy obniżyć cenę, zmienić sumy ubezpieczenia, natomiast warto sobie zadać jedno pytanie, czy w przypadku pożaru domu mam na koncie 200 000,00 zł, aby móc odbudować i wyposażyć dom do stanu sprzed pożaru. Ubezpieczenie za 1000,00 zł potencjalnie może pokryć 600 000,00 zł szkód, bo takie szkody nasi Klienci mieli. I dopóki się nic nie dzieje, tylko się płaci. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy ubezpieczenia nie ma lub było zbyt ubogie. Szczególnie, że w koszcie polisy, koszt ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych jest najtańszą składową.

Jeszcze tańsze jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, opis poniżej >>>

All Risk

Ubezpieczenie All Risk oznacza, że Towarzystwo wypłaci odszkodowanie w przypadku każdej szkody, która nie jest wyłączona w OWU. Na przykład wpadła sarna do domu i narobiła szkód przy próbie ucieczki, czyli ubezpieczenie chroni również przed szkodami, których nigdy w życiu  nie bylibyśmy w stanie przewidzieć. Ubezpieczenie All Risk jest droższe, ale w zamian za to Klient dostaje bez porównania lepszą ochronę, taka forma jest bezpieczniejsza dla Klienta, daje znacznie większą ochronę, niż standardowe ubezpieczenie. W All Risk to Towarzystwo musi udowodnić, dlaczego nie chce wypłacić odszkodowania zgodnie z OWU.

Ubezpieczenie murów i stałych elementów

Ubezpieczenie działa na wszystko, co jest murowane lub przytwierdzone do murów, jako stałe elementy nieruchomości, wystarczy wyobrazić sobie, że obracacie dom do góry nogami, i wszystko, co nie wypadnie z niego, to stałe elementy. Można je ubezpieczyć od ognia i innych zdarzeń losowych oraz od kradzieży. 

Elementy stałe to fundamenty, ściany, schody zewnętrzne, dach, balustrady, parapety, rynny, solary i inne elementy zewnętrzne, meble w zabudowie, sprzęt AGD w zabudowie, armatura, glazura, domofon etc. 

Sumę ubezpieczenia murów oraz stałych elementów określa Klient lub w niektórych firmach jest to wyliczone wstępnie na podstawie podstawowych danych: rok budowy, metraż, lokalizacja. 

Szyby i inne elementy szklane

Ubezpieczenie obejmuje szyby, szyby w drzwiach, szklane płyty indukcyjne, czasami płytę kominkową, w zależności od Towarzystwa i OWU czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Anteny satelitarne i fotowoltaika 

Antena satelitarna może być elementem stałym budynku, dlatego albo podlega pod stałe elementy nieruchomości albo należy ją ubezpieczyć dodatkowo. Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, niektóre Towarzystwa posiadają takie ubezpieczenie w ofercie, ale niektóre pod pewnymi warunkami, niektóre z towarzystw np. nie ubezpieczą paneli fotowoltaicznych z mocą większą od 10kW.

Przepięcia 

Ubezpieczenie chroni sprzęt elektryczny i elektroniczny od zmian napięcia w sieci elektrycznej. Pokrywa koszty wymiany spalonego sprzętu na nowy. Ubezpieczenie chroni sprzęt elektryczny i elektroniczny od zmian napięcia w sieci elektrycznej. Pokrywa koszty wymiany spalonego sprzętu na nowy.

Koszty przyczyny poszukiwania szkody 

W przypadku uszkodzenia rury z wodą, musimy skuć kafelki w łazience, aby znaleźć uszkodzenie. Okazuje się, że woda ma to do siebie, że wypływa w zupełnie innym miejscu. 

Mienie ruchome

To dla odmiany to wszystko, co wypadnie z domu obróconego do góry nogami. Meble, wyposażenie, sprzęt AGD, RTV, ubrania, sprzęt komputerowy, biżuteria, książki, itp. można ubezpieczyć od ognia i innych zdarzeń losowych oraz od kradzieży. Pamiętajmy, że w ramach tego ubezpieczenia możemy również ubezpieczyć wyposażenie ogrodu, meble, narzędzia ogrodnicze, elementy bram (siłowniki), zagospodarowanie i rośliny w ogrodzie, oczka wodne itp. Sumę Ubezpieczenia ustala Klient na bazie posiadanych rachunków i wartości mienia.

Telefon komórkowy

Posiadamy w naszej ofercie ubezpieczenie telefonu jako samodzielne ubezpieczenie, bez konieczności ubezpieczania mienia. Zapraszamy po ofertę. 

Laptop

Ubezpieczenie sprzętu przenośnego na terenie nieruchomości obejmuje polisa, natomiast niektóre Towarzystwa chronią również, pod pewnymi warunkami, nasz sprzęt poza miejscem ubezpieczenia. Te warunki są określone w OWU, np. ubezpieczenie nie będzie chronić laptopa pozostawionego na widocznym miejscu w samochodzie, ale ochroni w przypadku schowania laptopa do bagażnika. Zapraszamy po ofertę. 

Kradzież

Suma ubezpieczenia dla kradzieży powinna obejmować wszystko, co obrazowo opisując złodziej jest w stanie wynieść z nieruchomości. Cena tej składowej polisy zmniejsza się, jeśli Klient ma zabezpieczenia przeciw kradzieżowe, alarm, monitoring, specjalne zamki, itd. Natomiast ważne jest przeczytanie warunków w OWU, jakie zabezpieczenia musi spełnić Klient, aby odszkodowanie zostało wypłacone. Doskonałym przykładem jest np. zamek antywłamaniowy w drzwiach wejściowych, zabezpieczenie okien, ale zwykłe drzwi bez zamka pomiędzy garażem a domem. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z OWU.   

Dom w budowie

Dom w budowie z reguły ubezpieczenia się w przypadku budowy na kredyt, ubezpiecza się od momentu rozpoczęcia inwestycji i pierwszej transzy kredytu, czyli nawet wtedy, gdy nie ma jeszcze fundamentów. W ramach ubezpieczenia, pod pewnymi warunkami można ubezpieczyć również kradzież materiałów składowanych na placu budowy, szczegóły zabezpieczenia mienia zawsze są opisane w OWU.   

Domek letniskowy

Domki letniskowe również podlegają ubezpieczeniu, oczywiście pod pewnymi warunkami. Większość towarzystw nie ubezpiecza obiektów, które nie są na trwałe związane z gruntem, dlatego należy dokładnie przeanalizować z Agentem charakterystykę budynku.

OC w życiu prywatnym 

W niektórych Towarzystwach jako osobne ubezpieczenie, w niektórych wyłącznie przy ubezpieczeniu mienia. OC w życiu prywatnym pokrywa szkody wyrządzone osobie trzeciej przez Ciebie, domowników, Twoje dzieci lub zwierzęta. 

Doskonałym przykładem ubezpieczenia OC są trzy sytuacje:

  1. Nie odśnieżony chodnik przed domem, ktoś łamie nogę, działa OC w życiu prywatnym
  2. Pękł wężyk przy WC, zalało sąsiadów przez 4 piętra w dół, szkoda po 20 000,00 zł w każdym mieszkaniu, działa OC w życiu prywatnym
  3. Dziecko stłukło osobie trzeciej telefon komórkowy, działa OC w życiu prywatnym 

Ubezpieczenie to działa w Polsce, Europie lub na terenie całego świata z wyłączeniem USA i Kanady w zależności od wybranego wariantu. 

Przykładowe zakresy, o jakie możemy poszerzyć OC w życiu prywatnym: 

  1. OC dla właściciela mieszkania, które komuś wynajmuje
  2. OC dla osoby, która jest najemcą nieruchomości 
  3. Szkody wyrządzone w związku z używaniem dronów, rowerów, hulajnogi 

Cena tego ubezpieczenia jest najtańsza na rynku z wszystkich rodzajów ubezpieczenia mienia. Cena zaczyna się od 50,00 zł rocznie za sumę ubezpieczenia 200 000,00 zł. 

Dopasujmy jednak cenę do potencjalnej szkody, jedziemy na narty, potrącamy innego narciarza, nieszczęśliwie uszkadzamy mu kręgosłup i do końca życia człowiek jeździ na wózku. Oprócz kosztów leczenia, rehabilitacji, dostosowania miejsca zamieszkania do wózka, może okazać się, że ten poszkodowany prowadził dobrze prosperującą firmę i ma dużą rodzinę, czyli dodatkowo musimy od końca życia płacić mu 2000,00 zł miesięcznie renty. 

Polisa OC komunikacyjnego ma sumę ubezpieczenia 5 000 000,00 euro, więc po wypadku komunikacyjnym pokryje właściwie każde koszty, OC w życiu prywatnym z sumą ubezpieczenia 50 000,00 zł nie pokryje nawet kosztów leczenia poszkodowanego. 

Dlatego dopasujmy cenę ubezpieczenia szacując, jaką nasze czynności życia codziennego mogą wygenerować potencjalną szkodę innej osobie.

Ubezpieczenie roweru

Ubezpieczenie roweru od wypadku, rabunku lub usiłowania rabunku, pożaru, silnego wiatru i inne zdarzenia losowe. Wraz z tym ubezpieczeniem działa również pomoc assistance czyli transport uszkodzonego roweru, transport medyczny, opieka pielęgniarska, wizyta lekarza, rehabilitacja.

Drony, quady, hulajnogi elektryczne itp.

Można ubezpieczyć prywatnie wykorzystywane drony, tak samo jak hulajnogi elektryczne, czy quady. Niemniej jednak należy dobrze sprawdzić zakres ubezpieczenia zarówno mienia jak i OC w życiu prywatnym, w jakich sytuacjach zadziała. 

Ubezpieczenie nagrobków

Kompleksowa ochrona m.in. od kradzieży, dewastacji czy zdarzeń losowych takich jak huragany, powodzi, pożary czy połamane drzewa. Kilka Towarzystw na rynku proponuje różne zakresy, a my je dopasujemy do Państwa potrzeb. 

Ochrona prawna

Ochrona Prawna to ubezpieczenie, które, w przypadku powstania sporu prawnego w sytuacjach życia prywatnego, pokryje koszty porad prawnych i prawnika, pełny opis sytuacji, w których działa ubezpieczenie w OWU. 

Assistance domowe, medyczne, techniczne

W ramach assistance możemy mieć wiele usług, o których nikt normalnie nie pamięta:

 • ASS techniczne, np. wizyta ślusarza, hydraulika, elektryka, naprawa sprzętu AGD, informatyk, itp. 
 • ASS medyczne, wizyta lekarza i pielęgniarki, transport medyczny, infolinia medyczna, itp.
 • ASS pozostałe, takie jak opłacenie hotelu dla rodziny w razie np. szkody ogniowej, podlanie kwiatów, zakupy, wyprowadzenie psów, itp. 

Większość firm dodaje to jako gratis do ubezpieczenia, dlatego warto skorzystać z takich usług w ramach polisy, oczywiście ubezpieczenie nie pokryje kosztów części do naprawy komputera ale pokryje koszt pracy informatyka. 

Dzikie zwierzęta 

Jeśli mieszkacie w okolicach rolnych, leśnych i jesteście narażeni np. na wizyty kun albo dzików, zabezpieczcie się dobrym ubezpieczeniem, które pokryje szkody do pełnej sumy ubezpieczenia a nie do np. 10%.

Szkody wyrządzone przez kuny w domu czy w pojazdach stojących na terenie posesji to szkody idące w tysiące złotych, to wymiana całej izolacji dachu łącznie z przełożeniem dachówek.  

FAQ

Tak, zrób zdjęcia szkody, nagraj filmik, odpompuj wodę, przenieś uszkodzone przedmioty w inne miejsce, rozpocznij osuszanie. 

Nie, większość Towarzystw odmówi wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie za pękanie mrozowe jest możliwe chyba tylko w przypadku wcześniejszej powodzi. 

Naszym zdaniem nie, polisa OC nie działa na szkody wyrządzone domownikom.

Drogi Kliencie, zrób zdjęcia posiadanego mienia lub wyposażenia domu, nagraj filmik, nagraj płytkę i trzymaj u rodziny poza domem, przechowuj w chmurze, lub zastosuj każdy inny sposób, który pozwoli Ci na udokumentowanie stanu sprzed pożaru.

Obowiązki właścicieli budynków

Właściciel mieszkania/budynku własnościowego jest zobowiązany do okresowych przeglądów stanu instalacji.

Kontrola okresowa przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przeprowadzana raz w roku przez 

 • osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów  spalinowych i wentylacyjnych 
 • osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych

Czyszczenie okresowe przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przeprowadzana raz w roku przez osoby posiadające kwalifikacje czeladnika  w rzemiośle kominiarskim

 • Opalane paliwem stałym co 3 m-ce
 • Opalane paliwem płynnym i gazowym  co 6 m-cy

Kontrola okresowa instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów przeprowadzana raz na 5 lat przez osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych. 

Spełnienie niniejszego obowiązku będzie sprawdzane w odniesieniu do budynków drewnianych, budynków gospodarczych w gospodarstwach rolnych oraz budynków zamieszkanych/ użytkowanych czasowo.

Kontrola okresowa stanu technicznego instalacji gazowych przeprowadzana raz w roku przez osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych ( w tym jej szczelności).

Kontrola okresowa stanu technicznego kotłów opalanych węglem, olejem opałowym oraz gazem o efektywnej nominalnej wydajności 20KW do 100KW oraz kotłów opalanych gazem raz na 4 lata przez osobę posiadającą  uprawnienia w odpowiedniej specjalności

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 z późniejszymi zmianami). Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów (Dz.U. nr 109 poz. 719).